Rady a tipy

Co když nemáte dobré vztahy se sousedy a potřebujete vstoupit na jejich pozemek? Máte na to právo?

Od   | 

Tu a tam nastane situace, kdy potřebujeme vstoupit na sousedův pozemek. Opravit z jeho strany svůj dům, nebo něco udělat na zahradě. V běžném životě to není žádný problém, ale co když jsme s nimi rozhádaní a oni nás tam nechtějí pustit? Jak tuto situaci řešit a kdy na vstup na pozemek máme ze zákona nárok?

Můžete na pozemek souseda vstoupit? Zdroj: Pixabay

Vstup podle zákona

Podle zákona v občanském zákoníku si vlastník svého pozemku může rozhodovat o tom, koho na pozemek a za jakých podmínek vpustí. V praxi to tedy znamená, že pokud od souseda nedostanete souhlas, nemůžete sami od sebe na jeho pozemek vstoupit ani ve chvíli, kdy z jeho pozemku potřebujete něco udělat na své zahradě nebo nemovitosti.

Vlastník si může sám určit, kdo a kdy na pozemek vstoupí. Zdroj: Viessmann

Nouzová situace

Výjimkou ale může být nouzová situace, kdy je potřeba na sousedův pozemek vstoupit třeba kvůli záchraně života, zdraví nebo kvůli ochraně majetku. V tomto případě jde zákon stranou a ani souhlas souseda není potřeba. Co se týče záchrany majetku, může se jednat o požár, povodně nebo jiné mimořádné a katastrofické události. 

 

Proč mít ve své koupelně výrobky od Kaldewei?

 

Ani opravy nemusí být tolerovány

Jestliže od souseda nedostanete souhlas, a nemáte ani žádný právní důvod pro vstup na jeho pozemek, pak bohužel nepochodíte ani s opravou nemovitosti, údržbou zahrady nebo jinou činností, kterou je potřeba provést ze sousedova pozemku. V tomto případě vám nezbývá nic jiného, než se se sousedem snažit domluvit, nebo dojít k nějakému kompromisu. 

Soused bohužel nemusí tolerovat ani opravy. Zdroj: Viessmann

Náhradní cesta

Někdy se může stát, že se přistěhujeme do domu, který není dostatečně propojený s veřejnou komunikací. V tomto případě můžete požádat souseda, aby vám cestu přes svůj pozemek povolil. Očekávejte ale, že vlastníkovi budete muset poskytnout náhradu a soused zároveň vytyčí opravdu nezbytný kousek, který je pro průchod potřeba. Pokud ale vlastník s cestou nesouhlasí, je potřeba se obrátit na soud, který ve většině případů, pokud je cesta přes sousedův pozemek nezbytně nutná, povolí. 

Soud může povolit cestu pro průchod, pokud není pozemek spojený s veřejnou komunikací. Zdroj: Zehnder

Zdroj: pravo.cz, muj-pravnik.cz, idnes.cz

 

Trendy je varná deska s integrovaným odsavačem par: Jak vypadá a kam pro ni?

 

 


You must be logged in to post a comment Login