Články

Eklektický design v interiéru aneb jak kombinovat zdánlivě nesourodé prvky

Od   | 

Zapomeňte na přísná pravidla a jednotný styl v každém koutě bytu. Eklektický design vám umožní hrát si s různými vlivy, kombinovat moderní kousky se starožitnostmi a vytvořit prostor, který bude odrážet vaši osobnost.

Ale pozor – eklektika není hromada náhodných věcí pohromadě. Aby interiér nepůsobil jako chaotická skládka, je potřeba držet se pár zásad.

Co je eklektický design a proč si ho zamilujete?

Eklektický design je umění kombinovat zdánlivě nesourodé prvky tak, aby spolu fungovaly. V jednom interiéru se tak může potkat industriální kovová lampa, retro křeslo a minimalistická pohovka – a přesto to může vypadat skvěle.

Organické tvary, jemné neutrální barvy a přírodní materiály dokazují, že eklektika nemusí být jen divoká – může být i klidná a vyvážená. Zdroj: ecofirstart.squarespace.com

Proč si lidé tenhle styl oblíbili?

  • Nedrží vás v žádné škatulce. Nemusíte se rozhodovat mezi skandinávským minimalismem a vintage kousky – můžete mít obojí.
  • Dává starým věcem nový život. Starý dřevěný stůl po babičce může vedle moderních židlí vypadat jako designový klenot.
  • Každý interiér je unikát. Eklektický domov je přesně takový, jaký si ho uděláte.

Pokud máte rádi svobodu, originalitu a nevěříte v dokonalost katalogových interiérů, eklektika je pro vás.

Jak kombinovat různé styly, aby eklektický design fungoval?

Najděte společné jmenovatele

Aby se interiér nerozpadl na chaos, je dobré mít nějaký sjednocující prvek. Nemusí to být nic složitého – stačí jedna hlavní barva, materiál nebo vzor, který se bude opakovat napříč místností.

Pokud třeba kombinujete rustikální a moderní styl, může je propojit stejná barevná paleta nebo dřevěné prvky. Díky tomu bude prostor působit přirozeně, i když v něm budou různé styly.

Výrazné vzory, měkké textilie a rostliny vytvářejí uvolněnou atmosféru s bohémským nádechem. Skvělý příklad, jak propojit různé vlivy v harmonický celek. Zdroj: stockcake.com

Nebojte se kontrastů, ale s rozvahou

Eklektika stojí na kontrastech. Hrubé dřevo vedle lesklého kovu? Staré křeslo s moderním stolem? Funguje to. Ale všeho s mírou. Pokud chcete smíchat několik výrazných stylů, najděte mezi nimi něco společného – třeba barvu, texturu nebo tvar. Tím zabráníte tomu, aby interiér působil jako skladiště náhodných věcí.

Mixujte staré s novým

Jedna z největších předností eklektického stylu je, že dává prostor jak novým, tak starým věcem.

  • Moderní pohovka vedle vintage skříňky? Ano.
  • Staré dřevěné dveře jako posuvná zástěna v minimalistickém bytě? Proč ne.
  • Retro křeslo s čistě bílou knihovnou? Skvělý nápad.

Důležité je, aby každý kousek měl v prostoru svůj důvod být – a nepůsobil jen jako náhodně odložený kus.

Pracujte s texturami a materiály

Pokud eklektiku vnímáte jen jako mix různých stylů, něco vám chybí. Důležitou roli hrají i materiály a textury. Kombinujte hladké povrchy s drsnými, lesklé s matnými, měkké s tvrdými. Dřevo, kov, sklo, kámen, látky – všechno má své místo. Čím více vrstev a kontrastů, tím zajímavější výsledek.

Dejte prostoru jasný středobod

Aby interiér nepůsobil jako neuspořádaná sbírka věcí, vytvořte v místnosti jeden dominantní prvek. Může to být výrazný obraz, velká knihovna, zajímavé křeslo nebo barevný koberec. Když bude mít místnost jasný vizuální bod, všechny ostatní prvky se kolem něj přirozeně poskládají a prostor bude působit vyváženě.

Tohle je eklektika v nejhravější podobě. Mix sytých odstínů, vzorů a dekorací vytváří energické prostředí ideální pro kreativitu a radost. Zdroj: goodfon.com

Jaké barvy a vzory v eklektickém interiéru fungují nejlépe?

Eklektika vám dává volnost v barvách, ale pořád platí, že méně je někdy více. Pokud použijete moc různých odstínů, interiér bude působit neuspořádaně.

  • Neutrální základ + výrazné akcenty – Bílá, šedá nebo béžová jako podklad, k tomu sytě modrá, hořčicová nebo smaragdová jako akcent.
  • Vzorované prvky kombinujte s citem – Pokud máte jeden velký vzor (například na tapetě), nechte ho vyniknout a už ho nepřebíjejte dalšími.
  • Metalické detaily pro propojení stylů – Zlatá, mosaz nebo měď umí propojit různé styly a dodat prostoru eleganci.

Nejčastější chyby a jak se jim vyhnout

Eklektika dává volnost, ale i tady platí, že méně je někdy více. Na co si dát pozor?

  • Příliš mnoho stylů najednou. Když se v jedné místnosti potkají industriální, boho, retro a skandinávský styl, výsledek může být spíš cirkus než harmonický interiér. Vyberte si maximálně dva až tři hlavní styly.
  • Žádná spojovací linka. Pokud si interiér připadá jako nesourodá změť věcí, chybí mu společný jmenovatel – barva, materiál nebo opakující se prvek.
  • Přeplněný prostor. Eklektický styl není výmluva pro hromadění věcí. Pokud je místnost plná a nepřehledná, dejte pár kousků pryč a nechte interiér dýchat.

Jak vytvořit harmonický eklektický interiér?

Eklektický design není o tom, že naházíte do místnosti všechno, co vám přijde pod ruku. Je to promyšlená hra s kontrasty, texturami a styly, která dává prostoru originalitu i řád. Pokud dodržíte pár základních pravidel – společné prvky, kontrasty s mírou a jasný vizuální bod – vznikne interiér, který je nejen krásný, ale i útulný a funkční. Nebojte se kombinovat, ale dělejte to promyšleně. Správně vyvážený eklektický interiér nebude jen trendy, ale hlavně nadčasový a váš.

Zdroj info: Bytové styly, Kapitoly o bydlení

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login