
Zahrada
Ideální čas pro řez růží: Známe nejčastější chyby a víme, jak je napravit
Růže provází zahradničení už od nepaměti. Vždyť už naše prababičky jim věnovaly tolik péče, aby ze zahrady vykouzlily voňavou oázu. Jakmile se ale začne mluvit o řezu růží, začátečníci obvykle znejistí. Možná máte obavy, že neodhadnete správnou dobu, nebo si nejste jistí, jak dalece výhony zkrátit.
Pokud vás uklidní, že ani zkušený pěstitel se občas nevyhne drobným omylům, jste na správné adrese. Známe praktické rady, jak a kdy růže střihat, aby byly zdravé, odolné a každoročně vás odměnily záplavou květů.

Neodkládejte řez až do chvíle, kdy už jsou pupeny v plném růstu. To mívá za následek slabší květenství, protože rostlina investovala energii do míst, která pak stejně ustřihnete. Zdroj: Pixabay
Kdy se do řezu pustit
Zahradníci zpravidla tvrdí, že nejlepší chvíle pro jarní střih růží nastává přibližně v druhé půlce března. Jestliže bydlíte v chladnější oblasti, kde mrazy odezní až ke konci dubna, klidně počkejte. Je lepší pár dnů posečkat než zbytečně riskovat namrznutí čerstvě seříznutých výhonů. Druhý důležitý řez přichází na řadu během léta, zpravidla od června do srpna. V tomto období nejde o zásadní zkracování, ale spíše o odstraňování odkvetlých květů a slabších výhonů. Podpoříte tím další kvetení a zabráníte tvorbě šípků, které zbytečně vysilují rostlinu.
Mechové stěny zútulní váš domov: Které vybrat a kam pro ně?
Příprava a vybavení
Základem je mít po ruce ostré a čisté nůžky. Tupé ostří dokáže stonek nepěkně rozdrtit a kromě toho zvyšuje riziko šíření chorob, zvlášť pokud přecházíte z jedné rostliny na druhou. Pro větší jistotu můžete čepel krátce ponořit do dezinfekčního roztoku nebo ji otřít čistým alkoholem. Mimo to nezapomeňte na rukavice – růže sice krásně voní, ale jejich trny dokážou pěkně potrápit i zkušeného zahradníka. Před samotným řezem si promyslete, čeho chcete dosáhnout. Potřebují vaše růže radikálnější zmlazení, nebo jen lehké prosvětlení? Délku a hloubku řezu vždy přizpůsobte konkrétnímu stavu a odrůdě. Některé růže kvetou výhradně na nových výhonech, jiné zase opakují kvetení, takže se s nimi dá pracovat o něco jemněji.
Toužíte po luxusní koupelně? S privátní kolekcí Atrio je to hračka
Jarní řez
Jarní řez bývá pro růže klíčový. Začněte tím, že odstřihnete všechny namrzlé, suché nebo nemocné větve – bývají tmavší, lámavé nebo mají viditelné známky plísně. Ujistěte se, že stříháte až do zdravého dřeva, které má většinou světlejší barvu a pružnější strukturu. Dalším krokem je zmlazení a prosvětlení. Řez vždy veďte mírně šikmo, těsně nad pupenem směřujícím ven, aby nový výhon mohl růst pěkně do stran a keř nebyl zbytečně zahuštěný uprostřed. Obecně platí, že u keřových nebo záhonových růží by mělo zůstat alespoň několik silných výhonů – často stačí tři až pět. Každý pak zkraťte na tři až šest oček v závislosti na stáří a kondici rostliny. Tím dáte růži prostor, aby vypučela v plné síle a vytvořila bohatá květenství.
Letní péče
V letních měsících se zaměřte především na odkvetlé květy. Jejich odstraňováním růži motivujete k dalšímu kvetení, místo aby se soustředila na tvorbu šípků. Při té příležitosti si všímejte i případných škůdců, jako jsou mšice nebo svilušky, a napadené výhony nekompromisně ustřihněte. Letní řez není tak drastický jako ten jarní – slouží spíše k udržování vitálního stavu a vzhledu rostliny. U popínavých růží můžete během léta seříznout postranní výhony, které se šíří nechtěným směrem nebo příliš zahušťují celý porost. Hlavní kostra by ale měla zůstat zachovaná, aby rostlina měla pevnou oporu pro příští rok.

Jednou z nejčastějších chyb je nadměrná horlivost na jaře. Pokud se do stříhání pustíte příliš brzy a udeří ještě větší mrazy, rostlinu můžete oslabit. Zdroj: Pixabay
Různé odrůdy, různé požadavky
Nepočítejte s tím, že popínavá růže, která se bujně pne po pergole, bude vyžadovat stejný typ řezu jako nízká keřová odrůda usazená u záhonu. Vysoké popínavky je vhodné pravidelně vyvazovat a jen lehce prosvětlovat, aby zbytečně nehoustly a zadržovaly méně vlhkosti, zatímco čajohybridy uvítají důkladnější jarní zkrácení, které je nabudí k tvorbě silných nových stonků. Některé staré anglické růže rozkvétají jen jednou do roka, takže pokud je na jaře ostříháte příliš radikálně, ochudíte se o většinu květů.
Oproti tomu remontantní (opakovaně kvetoucí) odrůdy ocení pravidelné odstraňování odkvetlých hlaviček, aby se rostlina zbytečně nevyčerpávala tvorbou šípků. Než tedy popadnete nůžky, je moudré zjistit, jaké potřeby má právě ta vaše růže a v jakém rytmu kvete. Zkušenější zahrádkáři si dokonce vedou poznámky o tom, jak se té které odrůdě dařilo po různě hlubokém řezu. Tohle malé zkoumání vám později ušetří spoustu nejistot a vy se můžete těšit z nádherně rozkvetlé zahrady plné voňavých barev.
Zdroj info: iZahrádkář, Profi Zahrada, Fine Gardening
Jak na záclony do velkých oken?
You must be logged in to post a comment Login