Zahrada

Letos vašim fíkusům listy neopadají: Tipy, jak je udržet v kondici po celý rok

Od   | 

Snad každý si vzpomínáme, jak jsme kdysi dostali první fíkus od babičky. Byl takový malý, s pár zelenými lístky, a báli jsme se, že ho zazdíme špatnou péčí. Nakonec však vždy dobře prospíval a dokázal rozzářit i poněkud šedivý kout obýváku. Dnes už se fíkusy napevno zabydlely v mnoha českých domácnostech – a není se čemu divit. Vypadají elegantně, nestojí moc práce a skvěle doplní jak klasický, tak i moderní interiér. Jenže občas se stane, že hlavně v zimě začnou listy postupně opadávat.

Fíkus vyžaduje vysokou vlhkost i během zimy. Zdroj: Pixabay

Někdy to jede jedno za druhým, jindy spadne jen pár listů a je po problému. Člověka to může zaskočit – vždyť před chvílí vypadal ten fíkus tak dokonale a najednou „plešatí“? Proto se nabízí otázka: jak si v takové situaci poradit a je možné opadávání rovnou předejít?

Jak rozpoznat, že se vašemu fíkusu daří

Když se podíváte na listy zdravého fíkusu, jsou pěkně pevné, mají sytou zelenou barvu a netvoří se na nich takový ten jemný šedý film od usazeného prachu. Jakmile ale zpozorujete, že blednou, žloutnou nebo se na nich objevují nevzhledné hnědé flíčky, je načase se zamyslet, zda rostlina netrpí. Nejčastěji se tyto problémy objevují uprostřed zimy – tehdy mívá fíkus méně světla, hrozí mu podchlazení a někdy i nevhodná zálivka (může jít o přelévání, nebo naopak přesychání zeminy). Právě v takové situaci má rostlina sklony shazovat listy, aby se vyrovnala se stresem.

 

Trendy jsou mechové obrazy: Které mechy vybrat a kam pro ně?

 

Ideální prostředí pro fíkusy: Světlo a teplo

Při pěstování fíkusů v interiéru je klíčovým faktorem dostatek světla, nikoliv však přímé sluneční paprsky. Fíkus vám bude vděčný za rozptýlené světlo. Ideálně poblíž oken orientovaných na východ či západ, kde jej ranní nebo pozdně odpolední slunce nespálí. Pokud máte doma pouze okna na jih, zkuste fíkus umístit do kouta místnosti nebo mírně zastínit okno záclonou, aby mu paprsky neškodily.

Také si fíkus rádi umisťujete k balkónovým dveřím? Na jaře a v létě to bylo bez problémů, ale v zimě stačilo párkrát otevřít dveře, a už sbíráme opadané lístky ze země. Fíkus je totiž od přírody zvyklý na stabilní, vyšší teploty (zpravidla mu svědčí rozmezí 18–25 °C) a opravdu špatně snáší studený vzduch proudící od oken nebo dveří. Jakmile jeho kořeny prochladnou pod 15 °C, bere to jako poplašný signál a začne shazovat listy.

Zálivka a vlhkost

Správná zálivka bývá kamenem úrazu pro mnoho začínajících pěstitelů fíkusů. Tyto pokojové rostliny nemají rády přemokření, ani úplné vyschnutí substrátu. Zde je důležité nastavit si určitý rytmus a před každou zálivkou nejprve zkontrolovat stav půdy. Nejlepší je vyzkoušet prstem horní vrstvu zeminy. Pokud je suchá do hloubky zhruba 2 cm, můžete rostlinu zalít. Pokud je ještě vlhká, vyčkejte.

Fíkusům vyhovuje spíše střední zálivka, kdy půda zůstává mírně vlhká, nikoli trvale nasáklá vodou. V přemokřené půdě se kořeny mohou zadusit, začít uhnívat, a to se následně projeví opadáváním listů a celkovým chřadnutím. Naopak pokud necháte fíkus zcela vyschnout, může jako obrannou reakci shodit část listů, aby se snížila potřeba vody.

Fíkus můžete pěstovat i jako malou bonsaj. Zdroj: Pexels

Rosení listů

Fíkusy milují dostatečnou vlhkost vzduchu, zvláště v zimních měsících, kdy teploty venku klesají a doma se topí. Radiátory či kamna vysoušejí vzduch, a tím fíkusy strádají. Pravidelné rosení listů měkkou, nejlépe odstátou, vodou je proto skvělým způsobem, jak jim dodat vláhu. Minimálně jednou týdně si udělejte čas na lehké orosení nebo osprchování listů v koupelně – nejenže se zbaví prachu a různých nečistot, ale zároveň se zvýší i vlhkost kolem rostliny.

Nejcitlivější druh fíkusu je jednoznačně malolistý. Zdroj: Pexels

Jak předejít opadávání listů v zimě

Jednou z hlavních příčin opadávání listů je náhlá změna teplot. Snažte se proto fíkus neumisťovat přímo k oknu, kde by mohl pociťovat prudký chlad, když místnost větráte. Stejně tak dejte pozor na místa v blízkosti topení, kde se může teplota rychle měnit. Rovněž kontrolujte vlhkost vzduchu, a to zejména u oken, která se často rosí. I když je třeba dávat pozor na průvan, krátké a intenzivní vyvětrání místnosti s fíkusem je potřebné, protože se v místnosti nevytvoří stojatý vzduch. Stačí pár minut denně, abyste vyměnili vzduch, ale pozor, ať rostlina nestojí přímo v cestě studenému průvanu.

V zimě, kdy je denní světlo kratší a slabší, ocení fíkus přísun umělého osvětlení. Pokud máte možnost, pořiďte si speciální růstové LED lampy, které jsou energeticky úsporné a efektivně simulují sluneční paprsky. Umístěte je tak, aby fíkus dostával světlo zhruba 12 až 14 hodin denně, a uvidíte, že si listy udrží mnohem snáz.

Zdroj info: Kvítko, Pokojovky, House Plant

 

Toužíte po luxusní koupelně? S Grohe SPA je to hračka

 

 


You must be logged in to post a comment Login