
Kuchyně
Masivní dřevěná pracovní deska: Útulnost vs. náročná údržba
Sladit kuchyň tak, aby působila útulně a zároveň nabídla plnou funkčnost, může být někdy pěkný oříšek. Pracovní deska z masivního dřeva ovšem přináší hřejivý vzhled, vůni lesa a neopakovatelnou kresbu, která dokáže celý prostor příjemně zútulnit. Proti laminátu či kameni se však dřevo chová jako živá bytost: reaguje na teplotu, vlhkost a vyžaduje pečlivější údržbu. Každá kapka vody, zbytky jídla nebo nevhodně odložený horký hrnec mohou desku nenávratně poškodit.
Láska na první pohled
Kdo někdy stál v prodejně dřeva a přejížděl dlaní po dubových, bukových nebo třeba teakových prknech, ten zná to jedinečné kouzlo. Dřevěné masivní desky jsou krásné, působí teple a ladí s moderním i rustikálním zařízením. Každý kus dřeva vypráví vlastní příběh – ty drobné suky, barevné přechody a jedinečná kresba se už nikdy nedají zopakovat. A přesně to je důvod, proč si lidé masiv vyberou i za cenu, že se nadřou s údržbou víc než s jakýmkoli jiným materiálem. Taky si už nějakou dobu říkáte, zda si máte raději pořídit pracovní desku z kompaktního laminátu, který je odolný proti téměř všem vlivům, anebo jestli vsadíte na dubovou klasiku? Ten, kdo nakonec podlehne kouzlu přírodního materiálu, už po pár týdnech nedá na masiv dopustit.
Trendy je varná deska s integrovanou digestoří: Jak vypadá a kam pro ni?
Povaha dřeva: Živý materiál s proměnlivou náladou
Největší rozdíl oproti odolným kompozitním deskám nebo kameni je, že dřevo neustále pracuje. Když je vzduch moc suchý, může vám deska o pár milimetrů ustoupit, a objeví se drobné škvírky nebo prasklinky. V období vyšší vlhkosti se naopak může mírně nabobtnat. Tyto přirozené projevy vám mohou připadat jako drobné nedostatky, ale pro někoho, kdo má rád řád a precizní linie, to může znamenat zdroj ustavičného stresu.
Nejeden uživatel masivu se v létě setkal se situací, kdy během tropických veder se deska najednou zlehka vyhrbila. Jedná se však o zcela standardní jev a dřevo se zase po pár týdnech uklidní. A tak to se i vždy stane. Přesto však pamatujte na to, že podobné drobné změny patří k masivu a nelze se jim stoprocentně vyhnout.

S pravidelnou péčí vám dřevěná kuchyňská deska vydrží krásná po dlouhá léta. Zdroj: Franke
Voda a horké hrnce jako největší nepřátelé
Každý, kdo si pořídí dřevěnou pracovní desku, musí počítat s tím, že voda je sice naším kuchyňským spojencem, ale pro masiv může být škodlivým živlem, pokud se nechá působit příliš dlouho. Vždy, když něco rozlijete, okamžitě sáhněte po hadříku. Také se osvědčilo v okolí dřezu nepokládat houbičku a utěrku tak, aby dosyta nasákly a pak pomaličku podmáčely desku. To samé platí i pro skvrny od kávy či čaje – radši hned setřít a nenechávat tekutinu zaschnout.
Pokud jde o horké předměty, platí zlaté pravidlo: vždycky mít po ruce podložku. Existuje nejeden případ, kdy se podařilo položit rozpálený pekáč přímo na novou dřevěnou linku. Po sejmutí pekáče zůstalo v desce vypálené kolo, které se už nedalo jen tak snadno opravit. Leccos se dá zachránit lehkým zbroušením, ale propáleniny až do hloubky povrchu jsou mnohem složitější na opravu.
Kuchyni oživí barevné baterie se dřeze: Jako jsou možnosti a kam pro ně?
Pravidelné olejování a drobné úpravy
Nejlepší obranou proti vlhkosti, skvrnám a dalším pohromám je důkladné ošetření povrchu. Někdo preferuje přírodní oleje, jiný raději sáhne po speciálních přípravcích s voskem. Z vlastní zkušenosti vím, že je důležité nešetřit na kvalitě těchto produktů a řídit se přesně pokyny výrobce. Existují i takové, které jsou označené pro přímý styk s potravinami, což je v kuchyni určitě výhoda.
Zhruba dvakrát až čtyřikrát do roka – v závislosti na tom, jak moc v kuchyni řádíte – dřevěný povrch znovu naolejujte. Pochopitelně pokud máte dojem, že deska začíná nasávat vodu a chytat tmavší fleky, je možné se do ošetření pustit i dříve. Někdy stačí jen lehce přebrousit povrch jemným smirkem a nanést další vrstvičku. Pro někoho tato činnost představuje takové kuchyňské wellness a vyčistí si u toho hlavu lépe než při sledování televize.

Masiv rozhodně nemusí být nudný. Zdroj: Kuchyně Šafaříková
Naskočte do rytmu se dřevem
Pokud si pořídíte masivní desku, vyžaduje to trochu změnit denní návyky. Samozřejmě není nutné s hadříkem a olejem běhat kolem linky každých pět minut, to by byla přehnaná představa. Důležité je ale naučit se drobným rituálům: setřít, co se rozlilo, občas zkontrolovat místa kolem dřezu, a když člověk ví, že se nechystá používat kuchyň pár dní (například při odjezdu na dovolenou), je fajn ji předtím poctivě vyčistit a ošetřit. Na druhou stranu právě tahle pospolitost s materiálem, který reaguje na vaši péči, je mnohým lidem sympatická. Člověk se naučí dívat na věci všímavěji, je obezřetnější, a ta trocha námahy navíc se mu vrátí v podobě ojedinělé atmosféry, kterou syntetické nebo kamenné desky zkrátka nenahradí.
Vyplatí se investice do masivu?
Rozhodnutí, zda si masivní desku pořídit, bývá často o vnitřních preferencích. Pokud chcete bezúdržbový materiál, který odolá téměř všemu a nezabere vám prakticky žádný čas na péči, vsaďte třeba kompozit či kámen. Ale jestliže se vám líbí ta představa, že vás bude v kuchyni provázet živý přírodní povrch, který získává na kráse i s drobnými šrámy, pak není pochyb. Poctivé dřevo je skvělá volba, zvlášť když se nebojíte občas přiložit ruku k dílu.
Z finančního hlediska se jedná o významnější investici, zejména u kvalitních a odolnějších dřevin. Nicméně pokud si představíte, že vám taková deska dobře poslouží klidně i dvacet let a díky možnosti renovace se jí můžete těšit opravdu dlouho, možná vám ta počáteční vyšší cena přestane připadat jako přehnaná. Ve výsledku rozhoduje hlavně to, jestli si s přírodním dřevem skutečně sednete. Pokud ano, můžete se těšit na originální kousek, který v kuchyni jen tak někdo nepřehlédne.

Dalším velkým plusem je, že při správném ošetření se z desky neuvolňují žádné škodlivé látky. Pokud tedy vsadíte na kvalitní a zdravotně nezávadné nátěry, nemusíte se bát, že by dřevo představovalo pro váš domov nějaké riziko. Zdroj: Franke
Zdroj info: Milujeme kuchyně, Natural Kitchen, Wooden Materials
Zobrazit příspěvek na Instagramu
You must be logged in to post a comment Login