
Inspirace
Může vám soused diktovat, jaký plot postavíte?
Pokud se chystáte postavit plot, možná vás už napadlo, jestli smí soused do stylu a typu vámi vybraného plotu mluvit, či nikoliv. Obecně záleží hned na několika faktorech, které nám nařizují, jaký plot smí a nesmí být.

Může soused mluvit vlastníkovi do toho, jaký plot má postavit?
Zdroj: Canstockphoto
Jak je to s Občanským zákoníkem a Stavebním úřadem?
V první řadě je potřeba si uvědomit, že pokud plot postavíte tak, že dodržíte veškeré předpisy, zákony a normy, pak soused nemá žádné právo do výběru plotu zasahovat. Vhodné je si prostudovat Občanský zákoník a Stavební zákon a případně si zjistit pravidla a předpisy místních úřadů.
- Občanský zákoník – podle Občanského zákoníku je na každém vlastníkovi nemovitosti jak si svůj pozemek upraví, nebo co na něm vytvoří. Toto pravidlo se vztahuje také na výstavbu plotu, nicméně nám zákoník říká, že nesmíme plotem zasahovat na sousedův pozemek, nesmíme bránit sousedovu přístupu k veřejné komunikaci, nebo mu jinak omezovat užívání své nemovitosti.
- Stavební zákon – ten naopak předepisuje normy pro stavbu v blízkosti veřejných komunikací, chodníků a jiných přilehlých míst. Zároveň vyžaduje dodržování pravidel pro bezpečnost a zdraví. Vždy si na konkrétním stavebním úřadu ověřte, jestli daná lokalita nepodléhá zvláštním předpisům a také to, jestli stavbu musíte ohlašovat.

Vzhled plotu se řídí Občanským zákonem a Stavebním zákonem. Zdroj: Primalex
Jsou však případy, kdy se soused může ozvat
Nastat mohou i situace, kdy nám soused opravdu může začít do výstavby plotu zasahovat. V první řadě je to v případě, kdy přesáhne maximální povolenou výšku plotu. Některé místní úřady přímo předepisují či regulují maximální výšku plotu, a to zejména kvůli ochraně výhledu, ale i kvůli světlu. Pokud plot stavíte přesně na hranici mezi vaším a sousedovým pozemkem, nebo se soused přímo podílí na náklady na výstavbu, pak je potřeba se na výšce, stylu, i typu plotu vzájemně domluvit tak, aby vyhovoval oběma stranám.
Svým plotem v některých případech můžete sousedovi zastínit výhled, nebo mu můžete způsobit problémy při zadržování dešťové vody. Problémem může být také situace, kdy plot naprosto zastíní sousedovu zahradu, na které například pěstuje květiny a plodiny.

Soused v některých případech může vznést námitky. Zdroj: shutterstock.com
Jak se k situaci postavit?
Jestliže se sousedem máte ohledně výstavby plotu spory, je potřeba mezi sebou komunikovat. Někdy je ideálním řešením najít určitý kompromis, aby byli všichni spokojeni. Pokud se sousedem máte problém a ani komunikace nezabírá, je vhodné se obrátit buďto na místní stavební úřad, nebo na právníky.
Zároveň si dopředu nastudujte místní předpisy a regulace ohledně výšky, použitého materiálu nebo stylu plotu. Pamatujte na to, že plot by měl zapadnout do okolního prostoru, a proto při výběru zvažte lokalitu, vzhled okolí nebo světlo.

Se sousedem ohledně plotu maximálně komunikujte. Zdroj: Canstockphoto
Zdroj: idnes.cz, pravo.cz
Fotogalerie:
- Pozemek lze oddělit i živým plotem. Zdroj: Shutterstock
- Zdroj: Pixabay
- živý plot může být i nízký. Zdroj: Mountfield
- Plot se řídí Občanským zákonem a Stavebním zákonem. Zdroj: Balakryl
- Zdroj: Canstockphoto
- Spoluvlastnictvím mohou vznikat různé konflikty. Zdroj: Canstockphoto
- Živé ploty jsou půvabné, je však potřeba dbát na zákon. Zdroj: Pixabay
- Zeď by mimo jiné měla zapadnout svým vzhledem do okolí. Zdroj: Canstockphoto
- Se sousedem ohledně plotu maximálně komunikujte. Zdroj: Canstockphoto
You must be logged in to post a comment Login