Technika v domácnosti

Nejčastější poruchy domácích spotřebičů – kdy je lepší ho opravit a kdy koupit nový?

Od   | 

 Asi nepotkáte jen tak někoho, kdo doma nemá pračku nebo lednici. Jde o základní spotřebiče, které nám nejen usnadňují život, ale patří mezi ty, bez kterých se v dnešní době jen tak neobejdeme. Nikdo by nechtěl celý proces praní, máchání a ždímání obstarávat vlastníma rukama už jen kvůli tomu, kolik by tomu musel obětovat času. Stejné je to s lednicí – vše, co byste koupili v obchodě, by muselo být trvanlivé nebo k okamžité spotřebě.

I když tyto spotřebiče doma máte, nemůžete počítat s tím, že vám budou sloužit navěky. Jednou přijde den, kdy dojde k nějaké poruše a bude na vás, jestli se rozhodnete pro opravu, nebo raději koupíte nový kus, který vám nabídne lepší funkce než ten starý. S jakými poruchami se můžete setkat? A kdy je oprava na místě?

Když pračka vypoví službu

Když nefunguje pračka, znamená to velké nadělení, a to obzvlášť v domácnostech s dětmi, kde běží prakticky skoro každý den. Při takovém náročném provozu je potřeba mít její fungování pod palcem, pravidelně ji čistit a celkově s ní zacházet tak, jak popisuje přiložený návod. Nicméně i když děláte všechno dobře, často si vás porucha stejně najde. Nejčastěji se může jednat o tyto typy závad:

  • Z pračky nevytéká voda – velmi častá závada, kterou obvykle způsobuje ucpaný filtr čerpadla. Ten je umístěný v levé nebo pravé dolní části pračky, takže ho stačí jen vyšroubovat, vyčistit a vrátit zpátky.
  • Buben pračky se neotáčí – nejčastější příčinou bývá to, že se řemen, který se stará o točení bubnu, přetrhnul, prasknul nebo spadnul, nicméně může jít i o opotřebované uhlíky na motoru, vadný motor, křivou ramenici či elektronickou závadu.
  • Pračka neohřívá vodu – poznáte to tak, že vytahujete studené prádlo, které zdaleka není vyprané podle vašich představ. Může za to nejspíš poškozené topné těleso.
  • Prací prášek je po vyprání stále v zásobníku – k vyplavování pracího prášku dochází pomocí vody, kterou sem přivádí hadička. Důvodem tedy může být její ucpání nebo znečištění samotného zásobníku, případně také chyba elektroniky.

Co s rozbitou lednicí?

Ani lednice není spotřebičem, který by měl nekonečnou životnost. Zatímco vy do ní jen ukládáte jídlo a jinak s ní nic zvláštního neděláte, ona pracuje ve dne v noci, aby vaše potraviny udržela čerstvé. Není tedy divu, že po několika letech nepřetržitého provozu se v ní něco pokazí. Mezi nejčastější závady ledniček patří:

  • Nechladí, jak by měla – často spočívá problém v tom, že lednice stojí blízko zdroji tepla nebo nemá dostatečný odstup od okolních předmětů a stěn, může ale jít i o špatně nastavený
  • V zadní části se tvoří kusy ledu – vzniká kondenzací vlhkosti v lednici. Běžně by měla stékat na dno a odtékat malým otvorem ven, pokud je ale ucpaný, voda nemá jak odté K ledovatění může dojít i kvůli častému otevírání nebo narušenému těsnění na dveřích.
  • Ozývají se vibrace a divné zvuky – lednice čas od času vydává divné zvuky, vibrovat by ale určitě neměla. Tuto poruchu obvykle způsobuje špatný kontakt s podlahou, takže stačí jen srovnat nožičky. Pokud však problém přetrvává, vyplatí se zavolat technika.
  • Lednice je z ničeho nic příliš hlučná – hlavním zdrojem hluku je u lednice kompresor, takže pokud lednice začne být najednou příliš hlasitá, může to být znamení jeho opotřebení.

Zlaté pravidlo, které vám pomůže z každé šlamastiky

Obecně by se dalo říct, že pokud vás oprava finančně vyjde nastejno jako nákup nového kusu se stejnými nebo ještě lepšími parametry, určitě je na místě koupit nový spotřebič. Velkou roli hraje to, jak dlouho vám starý kousek sloužil. Záruční dobu tu pochopitelné neřešíme, ale pokud šlo o starší kus v řádu pěti až deseti let, nákup nového kousku je téměř jistý.

Pro mnoho lidí to může znamenat komplikaci, jelikož na takové události nejsou finančně připraveni. Jako pomoc se nabízí různé nebankovní půjčky, které mohou posloužit jako záloha do příští výplaty a pomoci vám toto období překlenout. Celou platbu nebo alespoň její část tak odsunete na další měsíc, kdy už na tom budete finančně podstatně lépe.

Neberte ale jen tak ledajakou půjčku. V nebankovním sektoru se setkáte s různými podmínkami, velikostí poplatků i úrokovou sazbou. Než se tedy nějakému poskytovateli upíšete, nejprve si udělejte pořádné porovnání, abyste si udělali představu o tom, jak na tom úvěrový trh vlastně je, a podle toho dokázali vybrat tu pravou půjčku pro vás.

Zdroj obrázku: Digital Genetics / Shutterstock.com


You must be logged in to post a comment Login