
Rady a tipy
Nevýhody Green Dealu a jejich dopad na ceny bytů v ČR
Co je vlastně, v médiích i mezi nezasvěcenými laiky, stále dokola omílaný Green Deal? Oficiální název zní Zelená dohoda pro Evropu. Změny klimatu a zhoršování životního prostředí jsou jak pro Evropu, tak i pro celý svět hrozbou a v boji s nimi by se nemělo ustat. Green Deal je tedy evropský plán, který určuje, jak do roku 2050 docílit toho, aby byla Evropa klimaticky neutrální, a tedy ekologická.
Zjednodušeně řečeno, jedná se o uhlíkovou neutralitu, respektive o nulové emise uhlíku, vypouštěné do atmosféry. Hlavním úkolem Green Dealu je za následujících 25 let snížit emise skleníkových plynů na nulu. V důsledku toho by se mělo zastavit, anebo alespoň podstatně zmírnit globální oteplování, které může celou naši planetu zničit.
Green Deal by se měl dotýkat všeho, v čem dnešní člověk žije: nejen tedy oblasti klimatu a životního prostředí, ale také energetiky, průmyslu, dopravy, zemědělství a udržitelného financování. Součástí dohody je rovněž ochrana biodiverzity, přechod k čisté energii, zelené stavitelství, udržitelná mobilita, recyklace odpadů aj.
Nevýhody Green Dealu a dopad na Českou republiku
Česká republika jako součást EU musí tedy řešit renovace a rekonstrukce budov, zvýšení výkonu fotovoltaických elektráren, otázky energetických úspor, a také snížit na minimum využívání uhlí. To všechno má přímé dopady na obyvatelstvo i na průmysl a zemědělství.
Naše vláda zatím schválila národní klimaticko-energetický plán, v němž jsou vymezeny základní body rozvoje zelené politiky a snižování emisí v ČR. Zahrnut je hlavně zvýšený podíl obnovitelných zdrojů a odklon od uhlí. S tím vším ovšem souvisí zvyšování nákladů domácností, a to hlavně na energie. Hodně se také mluví o přechodu od automobilů se spalovacími motory výhradně na elektromobily.
Green Deal a zdražování bytů
Už teď výrazně zdražuje bydlení. Většina výše uvedených požadavků se přímo promítá jak do výstavby nových developerských bytů, tak i do výstavby rodinných domů: udržitelné materiály, požadavky na zateplování, fotovoltaika, rekuperace, náklady na certifikaci, aj. A to všechno vede k podstatnému navyšování cen. Česká stavební komora odhadla, že ceny nových bytů by se mohly v důsledku nových opatření zvýšit až o 20 %. Což znamená, kupříkladu, že cena nemovitosti za 4 miliony korun se může navýšit i o 800 tisíc. Už dnes je pro mnoho lidí, hlavně mladých rodin a osob s nízkými příjmy stále těžší pořídit si vlastní bydlení. A co bude během dalších let? Jaké další přinese Green Deal nevýhody?
Inu, chystá se toho na obyvatele Evropy i Česka hodně a těžko předvídat, jak to celé dopadne. Občany, potažmo voliče hlavně rozhořčuje tempo a razance, jakými EU závazné klimatické požadavky stupňuje. Na jedné straně je sice zapotřebí chápat, že pro ochranu životního prostředí planety je zapotřebí podniknout vážné (i odvážné) kroky, na druhé straně jejich dopad může přivést množství domácností do totální nouze.
You must be logged in to post a comment Login