
Zahrada
Nezničitelná krása netřesků
Hezkými hvězdicovitými kvítky rozkvétají netřesky, rostliny, které do posledního puntíku splňují nároky moderních zahrad. Existují v mnoha dekorativních kultivarech, libují si v suchu, netrpí na choroby a škůdce, samy se rozrůstají a jsou prakticky nezničitelné. V moderních zahradách se používají do ozdobných zdí a zídek, nádobových aranžmá a na zelené střechy, výborně budou ale vypadat i v suché kamenité skalce. Navíc jsou léčivé.
Na střechu se hodí i bez pověr
Netřesky získaly své poetické jméno podle dříve rozšířené pověry, že pokud jsou pěstovány na střeše stavení, uchrání ho před zásahem blesku. Dnes už víme, že takto čarovat nedokážou, ale jinak oplývají samými superlativy a na střechy už se dostaly znovu, to v rámci moderních „zelených střech“, osazovaných nejodolnějšími druhy rostlin. Pěstovat je můžeme všude tam, kde je slunce a sucho. Uchytí se na nejnemožnějších místech s minimem vyschlé hlíny, proto je můžete vysadit k lemům okapových chodníčků, kde vám pro sucho a málo zeminy už neroste tráva, do puklin zahradních zídek, mezi kameny na skalce i do nádob. Vzhledem k jejich barevné rozmanitosti si lze vyhrát se skládáním nejrůznějších mozaik a aranžmá v nádobách i mimo ně.

Netřesk střešní je nejrozšířenějším kultivarem, ozdobí zídky i suché skalky; zdroj: Can Stock Photo

Červené kultivaru netřesku vyniknou v nádobách a kompozicích; zdroj: Can Stock Photo
Vlhko jako nepřítel
Rostlina nesnáší jedinou věc, a tou je vlhko. Ve vlhku trpí hnilobou a odumírá. Při výsadbě do skalek s jinými trvalkami a letničkami si tedy dejte pozor, aby netřesky byly vždy na vyvýšeném místě, kde se po zálivce ostatních rostlin nedrží voda. Netřesky množíme rozsazením mladých růžic na podzim, ve stejnou dobu vysazujeme zakoupené rostliny. Odkvetlé růžice odstraníme, znovu už nepokvetou a odumřou. Jejich místo brzy zaplní nové. Nejčastěji pěstovaným druhem je netřesk střešní (Sempervivum tectorum) s červenými špičkami listů a nachově červenými květy. Kultivar „Triste“ má listy dekorativně matně šedé. Netřesk pavučinatý (Sempervidum arachnoideum) je jakoby opředen jemným chmýřím, květy má zbarveny do tmavě růžova. Jeho kultivar „Rubín“ má růžice zbarvené do červena.

Netřesky kvetou v barvách červené, růžové a žluté; zdroj: Can Stock Photo
Na záněty i opary
Kromě nádhery, kterou nám poskytují, se netřesky odmění za prakticky nulovou péči i svou léčivostí. Pokud dítě bolí ucho, můžete se pokusit před tím, než vyrazíte na pohotovost, nakapat mu do něj pár kapek roztoku šťávy z listu netřesku a olivového oleje (v poměru 1 lžička oleje na 7 kapek). Netřesk má totiž výrazně protizánětlivé a desinfekční účinky a mnoho počínajících zánětů dokáže rozehnat stejně dobře, jako desinfekční kapky, které většinou pro začátek na nekomplikované záněty lékaři předepisují. Čerstvá neředěná šťáva si poradí s oparem i štípanci od hmyzu, které výrazně zklidní. Na kuří oka necháme naříznutý list působit přes noc.

Netřesky se uchytí takřka všude a samy se rozmnožují; zdroj: Can Stock Photo
Fotogalerie:
- Kultivary netřesků existují v různých barvách od šedé po červenou
- Kvetoucí netřesky
- Netřesky k přesazování a rozdělování přímo svádí a snáší ho velmi dobře. Zdroj: Canstockphoto
- Při osázení nádob tvoří netřesky převislý efekt
- Netřesk střešní
- Netřesky mohou tvořit zajímavé mozaiky
- Netřesky efektivně zaplní mezery mezi kameny
- Květy netřesků mají barvy od růžové po červenou a žlutou
- Netřesky ozvláštní zahradní aranžmá
You must be logged in to post a comment Login