
Zahrada
Ostružiníky bez trnů? Ano a právě teď je nejlepší čas na výsadbu
Pamatujete, jak jste se dříve při sběru ostružin vraceli se škrábanci na rukou? Dnes jsou k dostání odrůdy téměř bez trnů, které si uchovávají šťavnatou chuť i bohatou úrodu. Pokud plánujete rozšířit zahradu o nové ovocné keře, jaro je ideálním obdobím, kdy vsadit na moderní beztrnné ostružiníky.
Pohodlná sklizeň a odolnost
Kultivary jako Navaho či Loch Ness se vyznačují minimální trnitostí, snadným pěstováním a odolností vůči chorobám. Jejich plody bývají velké, sladké a často překvapí výraznou vůní. Bez obav z poranění se do jejich pěstování mohou pustit i zahrádkáři, kteří s ostružinami nemají zkušenosti. Navíc se tyto odrůdy mohou pochlubit kompaktnějším růstem, což ocení i majitelé menších zahrad nebo teras. Některé z nich jsou dokonce samosprašné, takže není nutné řešit žádné další opylovače.
Kam a jak sázet
Beztrnné odrůdy preferují slunná místa s humózní, mírně kyselou půdou, kde dokážou čerpat maximum živin pro bohatou úrodu. Ideální je vyhloubit jámu hlubokou alespoň 40 cm, na dno umístit vrstvu kompostu a přimíchat menší množství písku, pokud máte těžší jílovitou půdu. Sazenici vložte tak, aby kořenový krček zůstal v úrovni terénu, a kořeny nebyly příliš utlačené. Po dosypání zeminy vše zlehka utužte, vydatně zalijte a nasypte mulč, který udržuje vláhu a potlačuje růst plevele. Pěstujete-li ostružiníky ve vyvýšených záhonech či nádobách, dbejte na použití kvalitního substrátu s dostatečným obsahem organických látek, aby měly rostliny optimální podmínky pro růst.

Blízkost kvetoucích bylin (máta, mateřídouška) láká opylovače a prospívá úrodě. Zdroj: Pixabay
Oporu ocení
Beztrnné ostružiníky se nejlépe pěstují vyvázané k opěrné konstrukci, aby měly výhony dostatek světla a zároveň se předešlo jejich zamotání. Stačí několik pevných kůlů nebo sloupků, mezi nimiž napnete drát či provaz v několika úrovních, aby se větve daly jednoduše a přehledně vést. Pokud chcete být kreativní, můžete využít staré mřížové dveře, kovové rámy z postelí nebo plotové dílce. Dáte jim tím druhý život a získáte originální prvek v zahradě. Vyšší výnosy a snadnější přístup ke všem plodům jsou hlavními důvody, proč se vám tato drobná investice času a materiálu brzy vrátí. Navíc tak rostlinám dopřejete cirkulaci vzduchu, která pomáhá bránit vzniku plísní.
Péče v kostce
Abyste beztrnným ostružiníkům dopřáli co nejlepší péči, zaměřte se především na pravidelnou zálivku, a to hlavně během horkých a suchých týdnů. Dobrá hydratace zajistí rovnoměrné vyzrávání plodů, které pak zůstanou pěkně šťavnaté. Počátkem jara je vhodné keře lehce probrat, tedy odstřihnout veškeré poničené nebo slabé pruty, aby se živiny dostaly k těm nejsilnějším. Vytvořením vrstvy mulče z posekané trávy nebo pilin zase pomůžete půdě udržet vláhu a omezit růst plevele. Pokud navíc použijete kompost či přírodní hnojivo, dodáte rostlinám živiny na celou sezónu. V chladnějších místech se vyplatí chránit spodní část keřů chvojím či netkanou textilií, a to hlavně u mladých sazenic, které ještě nestihly zcela vyzrát.
Moderní, beztrnné odrůdy pak potěší nejen vyšší úrodou, ale často i o kus většími, sladšími plody. Chuť přitom může varírovat od mírně nakyslé až po téměř medovou, podle toho, kolik slunečních paprsků a vláhy se k bobulím dostane. Zatímco nejhojněji ostružiny dozrávají od poloviny léta, některé odrůdy stihnou nasadit další várku šťavnatých plodů až do podzimních týdnů, čímž vám prodlouží sezonu čerstvého ovocného mlsání.

Ostružiny se hodí do džemů, koláčů, sirupů nebo ovocných omáček. Zdroj: Pixabay
Zdroj info: Zahradnický kalendář, Moderní zahrady
You must be logged in to post a comment Login