Zahrada

Péče o zdraví ovocných stromů i úrodu: Je ideální čas pro zimní řez jádrovin

Od   | 

Zima sice dokáže být dlouhá a pošmourná, ovšem pro správné pěstitele a milovníky ovocných stromů představuje ideální čas na jeden důležitý úkon: zimní řez jádrovin. Díky němu se totiž jabloně, hrušně či kdouloně připraví na úspěšný vstup do nové sezóny. V následujících řádcích zjistíte, jak tento zásah provést, kdy je nejlepší se do něj pustit a proč si na něj vyčlenit klidně i celý víkend, pokud máte rozsáhlejší sad.

Pokud vzniknou větší řezné rány, ujistěte se, že jsou čisté a hladké. Zubaté okraje zhoršují hojení a mohou přitáhnout patogenní houby či bakterie. Zdroj: Pixabay

Zima jako období, kdy strom spí

V zimě je strom v klidové fázi a proudění mízy je minimální. To přináší dvě hlavní výhody: řezné rány se rychleji hojí a samotný strom méně „krvácí“. Pokud bychom se stejným zásahem přišli ve chvíli, kdy se už tvoří pupeny, mohli bychom strom neúměrně oslabit. Navíc v chladných měsících nehrozí takové riziko infekcí a plísní, které mívají vrchol během teplého a vlhkého léta. Prosvětlená koruna pomáhá následně během sezóny omezit šíření některých chorob, protože dovnitř proniká víc slunečních paprsků a vzduch lépe cirkuluje.

Správný okamžik pro řez

Ačkoli se zimní řez nazývá zimní, není vhodné jej provádět za největších mrazů, kdy je pod nulou. Období od února do poloviny března je obvykle tou nejlepší volbou. Pokud to dovolí počasí a teploty se drží mírně nad nulou, nemusíte se bát pustit do práce už v únoru. Důležité je vyčkat, až pomine extrémní mráz, který by mohl způsobit popraskání dřeva a zkomplikovat následné hojení ran. Jakmile se však objeví známky, že stromy brzy začnou rašit, přichází nejzazší doba pro zimní řez. Nástup pupenů signalizuje, že strom přepíná do vegetačního režimu, a radikální řez by ho teď mohl vyčerpat. Pokud termín promeškáte, možná budete muset zvolit kompromis a sáhnout spíše po letním nebo pozdně jarním udržovacím řezu.

 

Trendy jsou mechové obrazy: Který mech vybrat a kam pro něj?

 

Příprava na řez a správné nástroje

Zimní řez vyžaduje nejen základní teoretické znalosti, ale také vhodné nástroje. Nezapomeňte na ostré nůžky, kvalitní pilku určenou pro řez větví a případně ostrý nůž na začištění ran. Tupé nebo poškozené nástroje mohou ránu roztrhnout a tím způsobit větší devastaci pletiv. Je dobré mít po ruce i ochranné pomůcky, například zahradnické rukavice, aby vás ostré větve nepoškrábaly. Někdy se používá speciální balzám nebo stromový vosk k ošetření větších řezných ran. Moderní přístup je však takový, že u správně provedeného řezu se většina stromů zahojí přirozeně i bez nátěru. Balzám přesto může posloužit jako prevence proti napadení chorobami, zvláště pokud je řez prováděn v nevhodných teplotních podmínkách nebo hrozí větší riziko infekce.

Kde začít: od nemocných větví po prosvětlení

Nejprve se zbavte všeho, co je napadené, suché nebo podezřele zkroucené. Nemá cenu šetřit větve, které už stromu nijak neprospívají. Jakmile odstraníte evidentně poškozené části, přistupte k prosvětlovacímu řezu. Zaměřte se na větve, které se kříží, vzájemně si stíní nebo míří dovnitř koruny. Výsledkem by měla být vzdušná stavba, v níž každá kosterní větev má dostatek prostoru.

Velkou chybou některých pěstitelů je příliš razantní odstranění velkých větví, což strom vyhodnotí jako signál k rychlému vypuštění dlouhých, tzv. vlků (vzrůstných výhonů). Ty sice na první pohled vypadají mohutně, ale plodnost bývá minimální a často nadělají v dalších letech víc škody než užitku. Místo velkých razantních řezů je lepší postupovat uvážlivě, například rozdělit rozsáhlejší zásah do dvou sezón.

Bez listí se snadno pozná, které větve zahušťují vnitřek stromu, kříží se nebo jsou poškozené. Díky tomu lze korunu prosvětlit efektivněji, což se pozitivně projeví na kvalitě a množství budoucích plodů. Zdroj: Canstockphoto

Řez pro rovnováhu mezi růstem a úrodou

U jádrovin je klíčové podpořit nejen sílu dřeva, ale i schopnost nasadit květy a přinést chutné plody. Pokud se zaměříte výhradně na zkracování výhonů, můžete připravit strom o velkou část květních pupenů, zejména jestliže se nacházejí na koncích loňských větviček. Je proto dobré udělat kompromis: mírně zkrátit vybraný výhon za pupenem směřujícím ven z koruny, zároveň ale nepřipravit strom o většinu květních oček.

 

Kam pro velkoformátovou dlažbu?

 

Stromy v sobě mají vlastní program, který je navede k nové tvorbě pupenů. Pečlivě sledujte, kde se objevují květní pupeny – bývají oblejší a větší než pupeny listové. S praxí tento rozdíl snadno rozpoznáte i v zimním čase. Někdo preferuje zajít si pro radu k sousedovi, který má s řezem letité zkušenosti, jiní čerpají z knih nebo z videí zkušených zahradníků. Důležité je, aby vám bylo jasné, co od konkrétního stromu chcete a jaký tvar mu chcete dát.

Nenechte si ujít bohatou úrodu. Zdroj: Pixabay

Ošetření ran a další údržba

Po ukončení řezu se často řeší, zda je nutné rány zatírat stromovým balzámem či jiným ochranným nátěrem. Dříve bylo zvykem mazat skoro každou větší řeznou plochu, moderní přístupy však zastávají názor, že když je řez vedený čistě a do zdravého dřeva, strom se umí zahojit i sám. Pokud jde ovšem o opravdu rozsáhlou ránu, kde by hrozil průnik vlhkosti a následná hniloba, zvažte použití vhodného balzámu jako ochranu. Na závěr sesbírejte odřezané větve a buď je zkompostujte, nebo spalte, pokud máte podezření na přítomnost škůdců či chorob. Zpracováním zdravých větví na drobné mulčovací třísky můžete dokonce obohatit kompost nebo je využít přímo v záhonech.

Zdroj info: Babiččina zahrada, Zahrádkářská poradna, Fine Gardening

 

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Příspěvek sdílený Home In Cube (@homeincube_cz)

 

 


You must be logged in to post a comment Login