
Rady a tipy
Překáží vám cizí auto (nejen) před garáží? Můžete se bránit
Nevhodné parkování na soukromém pozemku nebo před vjezdem do garáže patří k častým problémům, se kterými se majitelé nemovitostí potýkají. Může jít o návštěvu někoho ze sousedství nebo jen bezohledného řidiče. Majiteli nemovitosti to ale může způsobit poměrně velké problémy. Co kdyby například potřeboval bezodkladně vyrazit k lékaři? Dobrá zpráva je, že český právní řád dává možnost, jak se takovému bezohlednému jednání bránit.

Aby auto nestálo před vaším vjezde, je nutné ho mít řádně označený. Zdroj: Pexels
Snad každý majitel veřejně přístupného pozemku to někdy zažil. Přijde domů a najde cizí automobil zaparkovaný na trávníku nebo třeba jeho vlastním parkovacím místě. Ovšem ještě horší situace nastává, když vám někdo autem (či čímkoli jiným) zatarasí výjezd a vy potřebujete vyrazit třeba do práce. Je ovšem nutné zachovat v co největší míře chladnou hlavu. Rozhodně není na místě snažit se o pomstu. Mohli byste totiž snadno naplnit skutkovou podstatu v paragrafu § 228 trestního zákoníku Poškození cizí věci. Zde hrozí odnětí svobody až na jeden rok. Ovšem bezmocní rozhodně nejste.
Nemusíte se bát jednat
Majitel nemovitosti či jiné věci má totiž podle současné české právní úpravy hned několik možností, jak takovou situaci vyřešit. Poměrně jednoznačně se na jeho stranu staví Zákon č. 89/2012 Sb., tedy Občanský zákoník. Ten totiž v § 1012 stanovuje, že vlastník má právo užívat svůj majetek a zároveň vyžadovat, aby ho nikdo nerušil. To znamená, že pokud vám někdo zaparkuje na soukromém pozemku nebo brání například ve využívání garáže, máte jednoznačné právo požadovat, aby dané vozidlo (nebo cokoli jiného) bylo odstraněno.
Trendy je varná deska s integrovanou digestoří: Jak vypadá a kam pro ni?
Jedním ze základních kroků, které napadnou většinu dotčených vlastníků, je požádat o pomoc policii, ať již městskou, či státní. Rozhodně neuděláte chybu, když se o situaci poradíte. Je však důležité rozlišovat, kdy policie může zasáhnout. Pokud se vozidlo nachází na pozemní komunikaci, kde platí pravidla silničního provozu, policisté mohou situaci posoudit a v odůvodněných případech, jedná-li se o překážku v silničním provozu nařídit odtah. Typické situace, kdy by policie zasáhnout měla, jsou právě např. znemožnění vjezdu na veřejnou komunikaci ze soukromého pozemku, blokování vjezdu na pozemek, blokování veřejného prostoru či ohrožení bezpečnosti.
Pokud ale vozidlo stojí na soukromém pozemku, policie obvykle nepřísluší zasáhnout. V takovém případě je situace složitější a často se vyplatí počkat, zda vozidlo odjede, a např. pozemek lépe označit nebo i fyzicky ohradit, je-li to možné. V některých zdrojích se dočtete rovněž o možnosti využít paragraf 14 „Svépomoc“ a auto svými silami a pokud možno bez jakéhokoliv poškození odtáhnout např. na nejbližší veřejnou komunikaci. Tento krok však lze stěží doporučit, pokud nejde o zdraví či život, protože může v případě nepřiměřenosti mít značné právní následky. Lepším nápadem může být obrátit se s řešením problému na obec, pokusit se dohledat a kontaktovat majitele. V krajním případě zbývá žaloba.

Nájemcům může vadit, že parkujete na zeleni. Auto mohou nechat odtáhnout. Zdroj: Pexels
Snažte se situaci předcházet
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak předejít podobným konfliktům, je označit svůj soukromý pozemek nebo vjezd do garáže jasně viditelným zákazem parkování. Pravidla týkající se označení uvádějí, že cedule „zákaz parkování, soukromý pozemek“ nebo podobné označení musí být jasné, čitelné a srozumitelné. I když toto značení nemá právní účinnost ve smyslu dopravní značky, může posílit vaši pozici v případě aktuálního vyjednávání se strážníkem či policistou i při eventuálním pozdějším sporu.
Praktické tipy pro malou koupelnu, nebo prádelnu
V některých případech můžete dokonce požádat o umístění oficiální dopravní značky. Její dodržování pak může vynucovat také policie. V tomto případě je potřeba příslušnému silničnímu správnímu úřadu, odpovídajícímu místu, kde se daný pozemek nebo vstup nachází, podat žádost o umístění oficiální dopravní značky, například značky „Zákaz zastavení“ nebo „Vyhrazené parkoviště“. Žádost je potřeba zdůvodnit a také doložit vlastnictví pozemku. Ale pokud to uděláte, situace se pro vás výrazně usnadní. Jen si dejte pozor, abyste nezkomplikovali život i sami sobě. Například značka zákaz zastavení pak neumožní zastavit před domem ani vám samotným.
Dalším opatřením, které může pomoci zabránit neoprávněnému parkování, je instalace fyzických překážek, například závor nebo sloupků. Zákon č. 183/2006 Sb., stavební zákon, však vyžaduje, aby jakákoli pevná překážka na komunikaci nebo parkovací ploše byla schválena příslušným silničním správním úřadem.
Zdroj: Zákony pro lidi, občanský zákoník, trestní zákoník, zákon o pozemních komunikacích, auto.cz
Jak ušetřit za vodu? S námi je to hračka
You must be logged in to post a comment Login