
Rady a tipy
Sousedé na pokraji války: Krátkodobý pronájem nemovitosti může vyvolat neklid a neshody
Krátkodobý pronájem je v posledních letech velmi populární a není divu – využívají ho cestovatelé z celého světa a spoustu takových pronájmů najdeme na nejrůznějších platformách jako je Airbnb, nebo Booking. Bohužel ale často u sousedů může vyvolat neklid a spory. Jak se jim vyhnout, co všechno zvážit a jak pronájem nastavit tak, aby v praxi fungoval?

Krátkodobé pronájmy jsou využívány zejména při dovolených. Zdroj: iStock
Co si představit pod pojmem krátkodobý pronájem?
O krátkodobý pronájem se jedná, pokud je ubytování sjednáno na kratší dobu, než je 6 měsíců. Převážně se jedná o ubytování v řádech několika dnů, či týdnů. Velmi často je tento pronájem využíván cestovateli, kteří dají raději přednost domácímu prostředí před hotely.
Na tuhle sprchu jen tak nezapomenete. Proč?
Jaké jsou v tomto případě zákony?
Právo se v případě krátkého pronájmu odlišuje podle toho, v jaké lokalitě se nemovitost nachází. Některá města, jejich části, okresy nebo dokonce země mohou po pronajímatelích vyžadovat získání licence, registraci nebo dodržování nejrůznějších bezpečnostních a hygienických předpisů. Některá města dokonce stanovují maximální počet dní v roce, kdy pronajímatel může nemovitost pronajímat.
Je tedy důležité se před začátkem pronájmu informovat o místních zákonech, nařízení ale i pravidel, které mohou stanovovat společenství vlastníků jednotek, nebo majitelé bytových domů. V některých případech je i nutné informovat místní úřad, nebo sousedy nemovitosti o krátkodobém pronájmu.

Zákony a nařízení se mohou podle lokality lišit. Zdroj: Pexels
Jaké jsou povinnosti pronajímatele a nájemce?
Pronajímatel je povinen zajistit veškeré platné bezpečnostní normy tak, aby byla nemovitost vhodná ke krátkodobému pronájmu. Je tedy potřeba ideálně nechat nainstalovat detektory kouře, zajistit bezpečné únikové cesty v případě kouře, nebo požáru a udržovat nemovitost v bezpečném a čistém stavu. Také je potřeba, aby pronajímatel dodržoval předpisy týkající se ochrany osobních údajů svých nájemců a zároveň musí být transparentní se všemi poplatky a platebními podmínkami.
Nájemce se zavazuje k povinnosti dodržovat taková pravidla, která nastaví pronajímatel v nájemní smlouvě a zároveň musí zajistit bezpečný chod a stav nemovitosti a okolí. Nájemce i při krátkodobém pronájmu musí dodržovat domovní řád a pravidla, omezení hluku a zajistit, že nemovitost předá v původním stavu. Nájemce musí respektovat například i to, pokud pronajímatel zakáže v nemovitosti kouřit, nebo zakáže vstupu domácím mazlíčkům.

Povinnosti musí dodržovat pronajímatelé i nájemci. Zdroj: Canstockphoto
Problémy se sousedy
Problém ovšem nastává, pokud nájemce pravidla a nájemní smlouvu nedodržuje a chod bytového domu narušuje například hlukem, nebo nepořádkem. Pronajímatel si v tomto případě může ponechat kauci a nájemní smlouvu okamžitě vypovědět. Nicméně problém má i pronajímatel, který za chod své nemovitosti odpovídá tak, aby nájemce sousedy nerušil. Je tedy samozřejmé, že spory vzniknou zejména mezi pronajímatelem a sousedy. V takovém případě je potřeba celou situaci s pronajímatelem probrat a domluvit se na určitém kompromisu. Pokud ani toto řešení nepomůže, mohou sousedé poslat pronajímateli výtku, nebo celou situaci předat právníkovi, či k soudu.
Zdroj: idnes.cz, epravo.cz
Jak mít zcela hygienickou toaletu?
You must be logged in to post a comment Login