Návštěvy bytů

Spoře odění zajíčci a umělá jeskyně: Zrekonstruované sídlo Playboy Mansion proslulo neřestmi

Od   | 

Svého času byl nejspíš jedním z nejznámějších domů na světě. Jeho adresa v Los Angeles byla k nalezení snad v každém průvodci. Přitom tohle ohromné sídlo si koupil zakladatel Playboye Hugh Hefner jen za 1,1 milionu dolarů. Během několika desetiletí jej proměnil v ráj nevázaných hrátek, krásných žen a proslulých party. V roce 2016 tento ikonický dům koupil Daren Metropoulos. Ovšem za 100 milionů dolarů. Nyní je toto sídlo po rekonstrukci.

Sídlo bylo novým majitelem kompletně zrekonstruováno. Zdroj: Profomedia

Žádný další takový dům na světě nenajdete. Přitom tohle sídlo ze začátku minulého století není architektonicky nijak zvlášť výjimečné. Výstavba typická pro ty, které hospodářská konjunktura vynesla nahoru. Když známý americký architekt Arthur Kelly sídlo navrhoval, v Evropě zuřila světová válka. Majitel známého obchodního domu The Broadway Arthur Letts chtěl přenést do Los Angels stopy své domoviny. A tak si pořídil sídlo v goticko-tudorovském stylu odkazující na 14. století. Rozhodně se nemusel omezovat, pozemek má více než dva hektary a samotné sídlo více než 2 tisíce metrů čtverečních. Třípatrový dům s 29 místnostmi a 12 ložnicemi (ta hlavní je dvoupatrová) by dnes ovšem mohl vyprávět úplně jiný příběh. Nechybí v něm rozlehlý vinný sklep, který má z dob prohibice dokonce i tajný vchod. Těsně u vchodu je k dispozici třeba i místnost s herními automaty. Jeden z novinářů, kteří dům navštívili, tvrdil, že jde vlastně o Disneyland pro dospělé. Všechny představitelné rozkoše tu byly na dosah ruky.

Hned u vchodu bývala místnost s herními automaty. Zdroj: Profomedia

 

Na tuto sprchu jen tak nezapomenete: Víme proč

 

Nová historie tohoto domu se začala ale psát až na začátku sedmdesátých let. Tehdy si dům na adrese 10236 Charing Cross Road, Los Angeles koupil zakladatel časopisu Playboy Hugh Hefner. Přesněji, dům zakoupila firma vydávající časopis a oficiálně jej svému majiteli pronajímala jako rodinné sídlo. Píší se ranná sedmdesátá léta a ve Spojených státech doznívá atmosféra nevázaných hippies let. Krásné nahé ženy na stránkách časopisu s touto dobou souzní víc než dobře. Mimochodem v bývalém křídle pro služebnictvo Playboy Mansion skutečně pod celou dobu sídlila redakce časopisu Playboy. Obytné části se ale staly jedním z nejznámějších party domů světa. Právě tady se dalo kdykoli narazit na proslulé playboyovské zajíčky, ale i známé osobnosti ze všech oborů. Minimálně do konce sedmdesátých let zde podle pamětníků orgie nikdy nekončily. Až nástup nemoci AIDS na začátku let osmdesátých atmosféru alespoň na čas trochu zchladil.

Ve vstupní hale nechyběl obraz zakladatele časopisu Playboy Hugha Hefnera. Zdroj: Profomedia

Asi nejznámějším symbolem hedonistického stylu je umělá jeskyně, kterou si na pozemku nechal Hefner vybudovat. Nachází se v zadní části pozemku, kousek od domu, a přirozeně jí nechybí ani vlastní vodopád. Právě tady (stejně jako na dalších místech domu) vznikala velká část fotografií do časopisu a během večírků se zde dělo i mnoho dalšího. O popularitě jeskyně či spíše jejího jezírka mnoho prozradí skutečnost, že když se v roce 2011 do vody dostala bakterie legionely, odneslo to nákazou více než 100 lidí. A právě tady se měl slavný Bill Cosby v roce 1974 dopustit sexuálního napadení Judy Huthové.

Nejznámnějším symbolem luxusního sídla je umělá jeskyně, ve které nechybí Jacuzzi. Zdroj: Profimedia

Dům znovu změnil majitele v roce 2016, tehdy jej od Hefnera koupil za 100 milionů dolarů (původně požadovaná cena byla údajně až 200 milionů) bohatý podnikatel Daren Metropoulos. Ten se zavázal, že Hefnera v domě nechá bydlet až do konce života. Zakladatel Playboye zesnul o rok později, v 91 letech. Metropoulos si přitom již v roce 2009 pořídil také menší sousední dům a netají se záměrem obě sídla spojit. V roce 2019 se pustil do důkladné rekonstrukce, na stavební úřad byla podána žádost o schválení „podzemní přístavby ke stávajícímu třípatrovému rodinnému obydlí“. Tato rekonstrukce je nyní hotová. Architekt Richard Landry dostal rozpočet 10 milionů dolarů a úkol zachovat ducha původní stavby, ale dát jí o něco modernější háv. Součástí plánů bylo i stržení původního křídla pro služebnictvo, na jehož místě vyrostla budova o rozloze přibližně 400 metrů čtverečních (původně měl asi 60) s tělocvičnou a garážemi. Renovací prošla kuchyně, rodinný pokoj, ale i koupelna, ve střeše se objevila nová okna i nová krytina. Vznikl také samostatný penzion o rozloze asi 110 metrů čtverečních. Proměnil se také exteriér, za domem byly položeny nové trávníky obklopující nově vybudované květinové záhony. Přibyly také další vodní prvky, jako potůčky a fontánky, z nichž potom voda směruje dále do ikonické jeskyně. I ta dostala novou tvář a zrekonstruován byl i obrovský bazén za domem.

Zdroj info: Dailymail.co.uk, Mirror.co.uk, cbsnews.com, Housedigest.com, Latimes.com

 

Proč si pořídit dveře se skrytou zárubní a kam pro ně?

 

 


You must be logged in to post a comment Login