Zahrada

Uchovejte bylinky pro krásu i dobré pochutnání

Od   | 

Červenec je vhodný měsíc pro sběr a sušení mnohých bylinek. Poradíme vám, jak to udělat správně a na co poté bylinky využít. Nejlepší je samozřejmě speciální sušička, ale jde to i bez ní.

Všechny bylinky se sklízí ideálně v dopoledni slunného dne, kdy už není rosa, ale ani polední výheň.  Bylinu vždy omyjte a pečlivě osušte. Pokud  chcete, můžete část rostlin na stanovišti ponechat, případně zkrátit sklízené výhony, znovu obrostou a můžete je až do pozdního podzimu užívat čerstvé.

Bylinky rozhodně nasušte, v zimě se budou hodit

Bazalka je velice oblíbenou bylinkou, která vám hojně poroste v květináči i v záhonu. Nejvíce aromatické jsou listy těsně před rozkvětem, který často nastává (podle doby výsevu) koncem června a v první polovině července, proto je to také nejvhodnější doba ji sklidit a usušit pro další použití. Pokud chcete, můžete cca 30% bylinky ponechat pro další růst a průběžné sklízení v čerstvém stavu – jen už nebude tolik aromatická. Správný okamžik sklizně poznáte tak, že rostlina už má květní výhony, ale ještě nejsou rozkvetlé. Ostříhejte bylinu ostrými nůžkami a otrhejte lístky. Ty omyjte a pečlivě usušte ubrouskem.

Bazalce, tymiánu, rozmarýnu i dalším bylinkám se daří i v truhlících

Následné sušení je možné mnoha způsoby, my jsme se rozhodli popsat vám jednoduché sušení v troubě. Sušte bylinu rozloženou na plechu při 35°C. Správnou suchost poznáte tak, že se bazalka drolí. Následně ji rozdrobte pečlivě vydrhnutýma a usušenýma rukama a skladujte ve skle, suchu a temnu. Poslouží k ochucení jídel i na léčivý čaj. Z přebytků čerstvé bazalky si také můžete vyrobit skvělý bazalkový olej – cca čtyři snítky bazalky zalijte půllitrem extrapanenského olivového oleje a nechte v zavřené nádobě, suchu a temnu 14 dní louhovat. Pak rostliny odstraňte a olej přeceďte.

Bazalka pravá roste velice hojně, má-li dobré podmínky

Omamně vonná sůl z levandule

Pro sběr levandule platí stejná pravidla jako pro sběr bazalky. Květ může již být rozkvetlý, ale nikoliv zcela naplno. Květy se sklízí i se stonky, až po začátek listů. Levandule je velice citlivá na teplotu, proto je nejlepší je sušit ji ve svazcích na tmavém suchém místě, kde dobře proudí vzduch.  Sušenou bylinku používáme do dekorativních vazeb, k provonění prádla nebo například k výrobě koupelové soli. Stačí základní mořskou koupelovou sůl promíchat s jemně nadrcenými sušenými květy a pár kapkami esenciálního levandulového oleje. Kdo chce, může ještě použít přírodní barvivo.

Použití levandule je velmi široké

MĚSÍČKOVÁ MAST NA KOŽNÍ NEDUHY

Měsíček lékařský se má sbírat v pravé poledne, tehdy údajně mají jeho květy největší sílu. Sbírají se buď celé, nebo jen okvětní lístky. Používají se jen oranžové, žluté nemají tolik účinných látek. Měsíček se musí sušit rychle, proto můžeme s výhodou použít troubu. Teplota může být poněkud vyšší než u jiných bylinek, okolo 60°C. Použít jej můžete na výrobu domácí měsíčkové masti, která pomůže na takřka všechny neduhy kůže. Budeme potřebovat 450 g základní vazeliny, kterou rozehřejeme ve vodní lázni a přidáme tolik usušeného měsíčkového květu, kolik se do ní vejde tak, aby byl květ ponořen. Čím více, tím lépe. Necháme půl hodiny při co nejnižší teplotě probublávat. Poté na 24 hodin odstavíme na pokud možno chladnější, suché místo. Pak znovu zahřejeme a přidáme další sušené či čerstvé květy. Celý proces ještě jednou opakujeme. Teprve po třetím zahřátí a zchladnutí zcedíme přes husté síto do důkladně vymyté nádoby. Necháme zchladnout a plníme do čistých finálních kelímků. Do masti můžeme přidat pár kapek esenciálního oleje.

Měsíček lékařský sklízíme v plném květu.

ROZMARÝN PRO GURMÁNY

Rozmarýn skliďte pro sušení v průběhu července. Uřízněte pouze nedřevnaté části, a to tak, aby vám na rostlině ještě část mladého výhonu zůstala – obroste vám pro další sklizeň v čerstvém stavu. Na rozmarýnu si ukážeme další možnost rychlého sušení bez sušičky, a to v mikrovlnné troubě. Vložte větvičky mezi dva kusy papírové utěrky a troubu zapněte na střední výkon na 30 vteřin. Po vychladnutí bylinky ověřte suchost a křehkost. Dle potřeby opakujte, nezapomeňte před každým opakováním odstranit listy, které už se drolí. Sušený rozmarýn vynikne nejlépe s masovými pokrmy.

Rozmarýn lékařský

Oregano zklidní mysl

Dobromysl neboli oregano sklízíme koncem července. Nožem odřízneme nať v místech, kde začíná husté olistění.Oreganu nejlépe svědčí sušení ve svazcích na suchém, stinném, dobře větraném místě. Skladujeme v celých svazcích, jednotlivé lístečky odtrháváme až před použitím. Kuchyňské použití známe všichni, ale oregano je i mocná léčivka. V dnešní uspěchané době vyzkoušejte zejména čaj, který pro své zklidňující účinky dal bylině krásné české jméno dobromysl. 

Oregano zklidní mysl

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login