Rady a tipy

Vícegenerační bydlení: Rajská idylka, nebo noční můra? Tipy pro bezkonfliktní soužití

Od   | 

Bydlení, kdy dohromady obývá jednu nemovitost několik generací pod jednou střechou, je v posledních letech stále více populární. Pro mladé lidi je tento způsob života pohodlný a výhodný. Ovšem samozřejmě přináší i nejrůznější úskalí a leckdy i problémy.

Velkou výhodou je úspora financí. Zdroj: Hansgrohe

Jaké jsou výhody?

Největší výhodou je finanční úspora, protože sdílené náklady například na nájem, poplatky, energie nebo i potraviny a jiné potřeby představují značné ušetření. V dnešní době, kdy náklady často převyšují příjmy rodin, je toto bydlení velmi výhodné. Bydlení s rodiči pohromadě šetří náklady nejen „mladým“, ale zároveň s nimi pomůže i starší generaci. Kromě toho může mladší generace pomoci té starší například v období nemoci nebo ve stáří, kdy už se člověk o sebe sám nepostará. Pokud je starší generace vitální, může být velkým plusem i možnost hlídání dětí v jednom domě. 

Výhodou je také podpora, propojení a sounáležitost mezi generacemi, která může pomoci v nelehkých životních situacích (například vážná nemoc, finanční problémy, nebo ztráta zaměstnání). 

 

Kam (ne)jen pro dekorační látky?

 

Nevýhody vícegeneračního bydlení

Vícegenerační bydlení však není vždy sluncem zalité a představuje i určité nevýhody. Jedním z nich je nedostatek soukromí, kdy sdílený dům nebo domácnost omezuje prostor jednotlivých členů rodiny. Každý má jiné zvyky a návyky, případně odlišný životní styl, což může vést k hádkám, konfliktům a napětí z obou stran. Kromě toho můžou vzniknout rozdílné názory například na výchovu dětí, organizaci domácnosti nebo domácí pravidla. Problémem občas může být i přetížená domácnosti a její nerovnováha – například nespravedlivě rozdělené domácích prací, oprav apod. 

Důležitá je komunikace a nastavení pravidel.
Zdroj: Pexels

Tipy na soužití bez konfliktu

  • Stanovte si hranice – nesmírně důležité je si s jednotlivými členy rodiny stanovit jasné hranice tak, aby každý měl svůj prostor a své soukromí. Každá osoba by tak měla mít svůj pokoj, nebo aspoň místo, které pro něj představuje útočiště a bezpečí. 
  • Komunikujte – pro bezproblémové soužití je důležitá upřímná komunikace. Diskutujte o tom,  co vám vadí a proč, aby nedocházelo k nedorozumění.
  • Rozvrhněte si činnosti – spravedlivě si rozdělte jednotlivé domácí práce a dodržujte je.
  • Domácí pravidla – stanovte si pravidla na výchovu dětí, nebo čas vymezený pro návštěvy.
  • Respektujte se – všichni členové domácnosti by se měli navzájem respektovat. Jedině tak si vytvoříte harmonický prostor pro pohodové soužití.

Zdroj: seznam.cz, Kapitoly o bydlení

 

Sprchový panel s odkládací poličkou: Praktické řešení nejen do malého sprcháče

 

 


You must be logged in to post a comment Login