Inspirace

Vybíráme stínění pergoly: Rolety, břečťan nebo markýzy?

Od   | 

Dobře zastíněná pergola vám poskytne soukromí, užijete si chládek i během tropického léta a schováte se před deštěm a větrem. Oblíbenými řešením jsou zejména markýzy, popínavé rostliny a látkové rolety.

Látkové rolety: Zvenčí k vám nikdo neuvidí, vy skrze ně ano

Látkové neboli screenové rolety patří k nejoblíbenějšímu stínění pergol. Dobře regulují světlo a teplo a užijete si díky nim dostatek soukromí. Jejich největší výhodou je, že vy skrze ně vidíte a neztrácíte kontakt se zahradou. K vám ale sousedi nebo kolemjdoucí nevidí. Pouze v případě, kdy na terase máte rozsvíceno a venku je tma, je přes roletu vidět dovnitř. Vzhled látkových rolet navíc dobře ladí s dřevěným i hliníkovými pergolami.

Při výrobě látkových rolet se používají skelná nebo polyesterová vlákna potažená vrstvou PVC. Jedná se o velmi odolné a zároveň pružné materiály, skelná vlákna zvládají i vysoké teploty. Nejodolnější variantou je řešení „zipscreen“, kde je screenová roleta po celé své délce zipem spojena s vodicí lištou. Zipscreenové rolety zvládnou i nápor silnějšího větru.

Nejčastěji se venkovní rolety montují na čelo nebo mezi stojiny pergoly. Ve většině případů jdou nainstalovat i když už máte hotovou pergolu. Venkovní látkové rolety se stahují se pomocí kliky nebo motoru, který ovládáte přes tlačítko, dálkové ovládání nebo aplikaci v chytrém telefonu.

Kromě látkových rolet se používají také rolety z hliníku, bambusu a rákosu. Rolety z hliníku výborně zatemňují a izolují teplo, ale na pergole působí hodně robustně a uvnitř se budete cítit trochu jako v tanku. Rolety z bambusu a rákosu se hodí hlavně k dřevěným pergolám. Dobře stíní a jedná se o přírodní materiály šetrné k životnímu prostředí. Nevýhodou je, že přes ně nevidíte ven do zahrady.

Střecha a stěny z popínavých rostlin: Ekologické, ale náročnější na údržbu

Další variantou je nechat pergolu zarůst popínavými rostlinami jako vinná réva, psí víno či břečťan. Vypěstujete si hroznové víno, zeleň vytváří příjemný chládek, pohlcuje škodliviny v okolí a udržuje optimální vlhkost vzduchu. Vzhledově jde o jednu z nejhezčích variant.

Nesmíte ovšem zapomenout na pravidelnou údržbu. Zeleň je potřeba pravidelně zalévat, několikrát ročně prořezávat a na podzim uklízet opadané listí. Pokud si na zelené střeše udělají ptáci hnízdo, mohou znečišťovat pergolu i terasu pod ní. U vinné révy zase počítejte, že k vám budou v létě létat vosy, v horším případě sršně.

Další možností, jak pomocí zeleně zastínit pergolu, jsou stromy a keře. Pokud teprve plánujete stavbu domu či pergoly a na pozemku už máte zeleň, využijte ji k přirozenému stínění. Stromy vytváří příjemný stín a pohltí až ⅔ slunečního svitu.

Markýzy: Nejrozšířenější řešení

Markýzy patří mezi univerzální stínění, kromě pergol se využívají také pro zimní zahrady nebo terasy. Často se s nimi setkáte u komerčních objektů, například restaurací nebo kaváren.

Instalují se nad nebo pod střechu, a to i u hotových pergol. Nejlépe vypadají markýzy nainstalované nad střechou, musíte ale mít nad pergolou místo. Pokud ho nemáte, lze markýzu namontovat pod střechu pergoly, jedná se pak o takzvanou podvěšenou montáž. V obou případech se schránka a vodicí lišta instaluje přímo na konstrukci pergoly.

Markýza na střeše vás chrání před ostrým sluncem a částečně i před deštěm. Výjimečně se setkáte i s bočními markýzami, které vám poskytnou soukromí. K tomu se ale spíše využívají látkové rolety, protože je skrze ně vidět a jsou odolnější proti silnému větru. Obě řešení lze samozřejmě kombinovat – na střeše můžete mít markýzu a po stranách látkové rolety.

Markýzy se podobně jako látkové rolety nejčastěji stahují pomocí motoru a ovládáte je tlačítkem nebo dálkovým ovládáním. Setkáte se ale také s ručním ovládáním.


You must be logged in to post a comment Login