
Osvětlení
Zrodila se nová kreativní svítidla. Vytvořte si doma neopakovatelnou atmosféru!
K bydlení neodmyslitelně patří i svítidla. V současné době se předhánějí nejen ve vzhledu, ale také v dovednostech. Ano. Lampy už umí víc, než jen obyčejně svítit.
Díky nejnovějším technologiím totiž umí reagovat i na pohyb majitele, a tak díky určitému gestu se změní intenzita světla nebo jejich tvar. V současnosti jsou tyto nepřehlédnuté lampy sice určeny především do veřejných prostor, ale i domů si můžeme pořídit nejedno kreativní svítidlo.
Je to vůbec lampa?
LED diody jsou malé a jejich svítivost je dnes už dostatečná. Proto mohl velkou proměnou projít i design svítidel, jejichž výsledná podoba může být i velice subtilní. Detail je patrný zejména u pracovních lamp, kdy už je stínítko spíše jemnou ozdůbkou. V moderní kanceláři pak toto dokonalé světlo vystihuje perfektní vkus majitele. Minimální rozměr LED diod návrháři využívají také u ostatních typů svítidel, kdy si pohrávají s jejich tvarem. Lampě totiž ponechávají původní klasický vzhled, ale třetí rozměr maximálně zmenšují, takže finální produkt má na šíři třeba jen jeden centimetr. Výsledek je skutečně zábavný, protože z profilu lampa vypadá běžně, ale ve skutečnosti je placatá.

Stolní lampa Looksoflat, hliník, zdroj světla LED a závěsné stropní svítidlo Block, zdroj světla LED osvětlení. Zdroj: Uni light.
Při navrhování svítidel došlo ke změně i ve zpracování použitých materiálů. Zatímco donedávna byl kov formován do stínítka, dnes se používá v podobě úzkého nebo silnějšího drátu. Z něj se pak vytvářejí nejrůznější tvary. Výsledkem je relativně jemné svítidlo, které může být rozměrné, přitom však v prostoru opticky nepřekáží. Důvodem, proč může být vyrobena taková konstrukce, je právě zdroj osvětlení, který v nové podobě neoslňuje, tím pádem může být vidět. Podobným způsobem je možné pracovat i s látkou nebo papírem. Nízká teplota zdrojů osvětlení je dovoluje používat tzv. „na tělo“, takže designéři mají zcela volné ruce a vytvářejí neuvěřitelná a také vtipná svítidla.

Stojací lampa (Karman) s kovovou konstrukcí na kterou se každý může rozhodnout, kolik zavěsí kabelů se žárovkou, stropní svítidlo Spokes (Foscarini), ocel a hliník, kovový lustr Wiro (Wever & Ducre). Zdroj Hagos
Venkov jede
Ještě před pár lety ne zcela vyhledávaný styl je nyní na výsluní. Pro mnohé je současný moderní styl studený a neosobní a nechtějí v něm bydlet. Tomuto trendu se přizpůsobili i výrobci a ke svým minimalistickým kolekcím přidávají série svítidel ve venkovském stylu. Používají dřevo, které jako by ponechávají neopracované a doplňují ho režnými textiliemi, případně umělými svíčkami, které ale působí dost věrohodně. A protože jsou v kurzu bytové doplňky v podobě zvířat, výrobci šli tomuto trendu vstříc a opatřili tento dekorativní prvek žárovkou. Vznikají tak neotřelá svítidla, která se k tomuto stylu hodí a bezpochyby si najdou své obdivovatele.
Nahé žárovky
Vedle nejrůznějších dekorativních svítidel mají zelenou lampy vyrobené pouze z kabelu a žárovky. Ta totiž sama o sobě tvoří dekorativní prvek, protože už nemá jen jednu velikost a ani jeden tvar. Vybírat můžeme z nejrůznějších variant. Uvnitř svítí vlákno, které neoslňuje, takže interiér zdobí jen žárovka a přívodní šňůra. I ona je nabízena v mnoha odstínech a může mít dokonce i dekor (podobně jako lezecké lano). Barevná může být i objímka. Tento druh „nahé žárovky“ můžeme v interiéru instalovat samostatně, nebo jich může být několik samostatně vedle sebe, případně může být několik kabelů spojeno dohromady a vytvořit jakýsi snop.
Fotogalerie:
- Lustr Melting Pot (design Sandro Santantonio), průměr 120 cm, LED osvětlení, zdroj: Vibia
- Lustr Notch (design Michael Anastassiades), kov a sklo, zdroj: Flos
- Lustr hoops (design Giovanni Barbato) pokovený 24 karátovým zlatem. K dostání ve dvou rozměrech a to: 100 x 92 x 39 cm nebo 100 x 92 x 43 cm. LED osvětlení, Zdroj: Axo Light.
- Lustr Stochastic (design Daniel Rybakken), sklo. Led osvětlení, zdroj: Luce plan.
- Lustr Fractal (design William Brand), lakovaný kov. K dostání ve třech rozměrech 40 x 40 cm, 55 x 55 cm nebo 70 x 70 cm. Zdroj: Brand van Egmond.
- Závěsné svítidlo se skleněnými stínidly, zdroj: Aulix lighting
- Stojací lampa Superloon (design Jasper Morrison) s otočným plochým stínítkem (360°) se zabudovanými Led diodami. Zdroj: Flos
- Stropní svítidla Gigi (design Attilio Ladina, Luca Amendola e Gianluca Geroli), Zdroj: Status.
- Lustr Fungo (design Campana Brothers), dřevo a sklo, průměr 170 cm, výška 125 cm, LED osvětlení. Zdroj: Lasvit.
- Stolní lampa Liza Suspension (design Elisa Giovannoni), plast. Led osvětlení, váška 70 cm, průměr 35 cm, zdroj: Slamp
- Stropní svítidla Bulb Fiction (design KiBiSi), průměr žárovky 128 mm, výška 210 mm. zdroj: Light years
- Lustr Dandelion (Pampeliška, design Burkhard Dämmer), dřevo. zdroj: LZF lamps.
- Stojací lampa Max. Floor s otočným kloubem v základně, výška max. 180 cm, LED osvětlení. Zdroj: Ingo Maurer.
- Stojací lampy Pipe Mesh, látka. K dostání ve stolním provedení a stojacím ve dvou velikostech, výška 148 cm, průměr 73 cm nebo výška 187 cm a průměr 58 cm. Zdroj: Diesel.
- Stolní lampa Shen (design Marco Merendi), cementová základna, stínítko ze skla. Výška 24,5 cm, průměr 37 cm. Led osvětlení. Zdroj: Kundalini.
1 Komentář
You must be logged in to post a comment Login
Pingback: Žárovky. Vyznáte se v nich? Přehledný manuál, jak na ně. - HomeInCube