Články

Zvládněte rekonstrukci bytu bez stresu a zbytečných chyb

Od   | 

Chcete si vylepšit bydlení? Dobře, ale bez plánu se do toho nepouštějte. Rekonstrukce umí být skvělá i děsivá zkušenost – záleží na tom, jak se na ni připravíte.

Plán je základ, jinak vás to semele

Rekonstrukce bytu není jen o tom, že si vyberete hezké obklady a nový gauč. Pokud se do toho vrhnete bez rozmyslu, čeká vás chaos, prodlevy a spousta nečekaných výdajů. Nejlepší je začít jednoduchou otázkou: Co vlastně chci? Stačí kosmetické úpravy, nebo jdete do plného bourání?

Rekonstrukce osvětlení může být snadné. Pomocí lištových systémů je to hračka. Zdroj: Aulix lighting

Jakmile máte jasno, nastavte si rozpočet – a tady pozor, vždycky připočítejte aspoň 20 % rezervy. Při rekonstrukcích se prostě vždycky objeví něco, s čím jste nepočítali. Stará elektroinstalace, skryté plísně, křivé podlahy – tohle všechno umí překvapit.

Pak si sepište harmonogram prací. Kdo začne? Kdy přijde instalatér? Stihne to malíř, než dorazí podlaháři? Jestli na to kašlete, může se stát, že budete tři týdny sedět v prachu a čekat, až vám někdo přijde zapojit vodu.

Potřebujete povolení, nebo ne?

Ne všechny úpravy si můžete udělat jen tak. Malování, výměna podlahy nebo nové skříňky v kuchyni jsou v pohodě. Ale jestli plánujete bourat nosné zdi, měnit dispozici bytu nebo zasahovat do společných prostor (třeba měnit okna v paneláku), musíte to nahlásit na stavebním úřadě.

Pokud si nejste jistí, zajděte si na úřad zeptat. Někdy stačí jen ohlášení, jindy potřebujete kompletní stavební povolení. Neřešit to může znamenat pokutu nebo dokonce nařízení, abyste vše vrátili do původního stavu.

Jak vybrat řemeslníky a nespálit se?

Hledání dobrých řemeslníků je skoro jako hledání svatého grálu. Nejlepší doporučení je vždycky od známých – pokud mají někoho ověřeného, máte vyhráno. Pokud ne, hledejte recenze na internetu.

Než s někým podepíšete smlouvu, ujistěte se, že má jasné termíny a cenu. Ideálně ať všechno máte písemně. A pozor na vysoké zálohy – běžně se dává maximálně 30 % předem, zbytek se platí postupně podle odvedené práce. Když někdo chce polovinu nebo celou částku hned, zbystřete.

Na čem nešetřit?

Už jste někdy viděli levnou plovoucí podlahu po pár letech? Vrže, prohýbá se a laminát se začne odlupovat. To samé platí pro elektroinstalaci – staré rozvody často nevydrží nápor moderních spotřebičů a můžete pak řešit vypadávající pojistky nebo dokonce vyhoření zásuvky.

Když už do něčeho investovat, tak do:

  • Kvalitní podlahy – vydrží denní provoz a nebudete ji za pár let měnit.
  • Elektroinstalace a rozvodů – šetřit na tomhle znamená problémy do budoucna.
  • Kuchyně a koupelny – to jsou nejdražší místnosti a je lepší mít pořádnou sanitu než opravovat každou chvíli protékající baterii.

Naopak ušetřit se dá na dekorech, svítidlech nebo nábytku – tyhle věci snadno obměníte, pokud vás omrzí.

Malování patří k drobným opravám, které jsou ve vaší kompetenci. Zdroj: Primalex

Jak přežít rekonstrukci a nezbláznit se?

Prach, hluk, bordel všude. Rekonstrukce není žádná procházka růžovou zahradou. Udělejte si plán, kdy a kde budete bydlet, pokud se jedná o rozsáhlejší úpravy. Taky nezapomeňte upozornit sousedy – pokud se do nich pustíte sbíječkou v sobotu v 7 ráno, moc přátel si neuděláte.

Další tipy:

  • Průběžně kontrolujte práci – nečekejte, až bude hotovo, a pak zjistíte, že něco nesedí.
  • Uklízejte průběžně – jinak se z prachu a suti zblázníte.
  • Mějte v záloze plán B – co když se práce protáhnou? Kam se přesunete, pokud bude byt neobyvatelný?

Rekonstrukce je běh na dlouhou trať, ale stojí za to

Pokud se dobře připravíte a dáte si pozor na hlavní nástrahy, zvládnete rekonstrukci bez většího stresu. Plánujte, ptejte se, vybírejte kvalitní materiály a ověřené řemeslníky. A hlavně – nenechte se odradit. Výsledek za to totiž stojí.

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Stavební zákon

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login